Ogłoszenia parafialne 08.07.2018 - 15.07.2018

XIV Niedziela zwykła

• W drugą niedzielę miesiąca części stałe Mszy św. w jęz. łacińskim

• Nie ma Nabożeństwa o godz. 15.00

• Kiermasz rzeczy używanych  nieczynny do 5 sierpnia 2018r.

• Msza św. wieczorna o godz. 18.00

• Godz. 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego i krótka Adoracja Najśw. Sakramentu

• W okresie wakacyjnym Msza św. wieczorna o godz. 18.00

• Msza św. o godz. 18.00 w kościele św. Jana Chrzciciela: w int. żyjących i zmarłych czcicieli MB Fatimskiej. Po Mszy św. procesja różańcowa do naszego kościoła

• Po Mszach św. modlitwa Nowenny do bł. Marii Luizy Merkert

XV Niedziela zwykła

• Nie ma Nabożeństwa o godz. 15.00

• Nauka przedchrzcielna dla rodziców i chrzestnych 4 sierpnia o godz. 17.00

Obchody ku czci św. Kamila Patrona Miasta Zabrze

W czwartek 12 lipca br.  Parafii św. Kamila przeżywać będzie Dzień Chorych.

Z tej okazji o godz. 10.00 w odprawiona zostanie uroczysta Msza św. połączona

z udzieleniem wiernym sakramentu namaszczenia chorych i błogosławieństwem

lourdzkim. Po Mszy św. uczestnicy Mszy św. zaproszeni są do salki

katechetycznej na poczęstunek.

Również w czwartek rozpoczyna się  Triduum ku czci św. Kamila przed

odpustem.

Wiernych zapraszamy w czwartek, piątek i sobotę do uczestnictwa w Nowennie

do św. Kamila o godz. 17.30 i Mszy św. ku czci Świętego o godz. 18.00.

Uroczystości odpustowe ku czci św. Kamila parafia obchodzić będzie w przyszłą niedzielę 15 lipca br. Sumie odpustowej w intencji Parafian i Mieszkańców Zabrza przewodniczyć będzie Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Adam Wodarczyk biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej. Nieszpory Odpustowe połączone z poświęceniem krzyżyków św. Kamila i ucałowaniem relikwii Świętego odprawione zostaną o godz. 16.00. Do udziału w uroczystościach odpustowych serdecznie zapraszamy

Parafia św. Jana Chrzciciela zaprasza na wyjazdy:

29 września 2018 – Wiedeń

20 październik 2018 – Praga

07 grudzień 2018 – Jarmark Adwentowy w Dreźnie

Szczegóły na ulotkach przy wyjściu z kościoła. Zapisy i informacje w kancelarii parafialnej parafii św. Jana Chrzciciela

Niebezpieczeństwo nierozpoznania Boga

Małe miasto w USA. Dopiero co zakończona uroczystość I Komunii Świętej dla polskich dzieci. I rozmowa dwojga rodziców – jeden z nich mówi: „Piękna uroczystość, ale i tak nasza w zeszłym roku była ładniejsza”. W tej samej parafii. Rywalizacja między grupami amerykańskimi i polskimi, między polskimi i polskimi, ze szczególnym naciskiem na to drugie. Szczególnie widoczne w okresie przygotowań do pielgrzymki i w trakcie jej trwania. Kto zrobi lepiej, sprawniej, kto przygotuje lepsze menu, kto będzie miał więcej „władzy”. Ja jestem niezastąpiony/a, beze mnie skończy się katastrofą, ta osoba się nie nadaje. Taki obrazek wyłania się osobie stojącej z boku, nie wciągniętej w wir przygotowań pielgrzymkowych. Nie ma dyskusji o modlitwie porannej tylko o bananie na obiadowy deser, nie ma rozmowy o zaproszeniu dla biskupa tylko o kuponach żywnościowych przy zapisach. Małe miasto w Palestynie. Przemawiający w synagodze nasz sąsiad o imieniu Jezus. Znamy Go nie od dziś. W końcu przebywał między nami przez 30 lat. Oczywiście, ostatnimi czasy odszedł z naszej społeczności, ale wciąż między nami jest Jego rodzina. Znamy ich wszystkich doskonale. Owszem, wysłuchamy co ma do powiedzenia, ale żeby zaraz traktować to na poważnie? Żeby była naszym liderem i przewodził naszej wspólnocie? I do tego jeszcze stwierdzenie, ze On ma być obiecanym mesjaszem? Co to to nie, znamy ich zbyt dobrze, rodziców, braci, siostry. Są przecież godniejsi do stanowisk, urzędów, liderowania. I zamiast cudów nie znaczące uzdrowienia, zamiast wiary niedowiarstwo.
 Smutna historia Nazaretu, przypomniana w Ewangelii, jest wspaniałym ostrzeżeniem. Niebezpiecznie jest mieszkać na co dzień zbyt blisko Boga. Bo wtedy zbyt łatwo Go stracić, zbyt szybko staje się czymś zwyczajnym. Co wspólnego z Bogiem ma syn cieśli? Jak syn cieśli może być mesjaszem? Nazaret na tym się potknął. Nie potrafił z ponad przyzwyczajeń i doświadczeń dojrzeć w Jezusie kogoś więcej. Wolał pozostać ślepym i głuchym niż otworzyć się na niewygodną prawdę. Nie ma też nic przeciwko temu, że jeden z jego mieszkańców wybił się ponad przeciętność. Ale niech nie robi z siebie kogoś równego Bogu. A nade wszystko niech nie czyni nam wyrzutów, niech nas nie upomina i nie stawia żądań! Przecież najlepiej wiedzą, kim jest ten, który do nich przychodzi, którego rodzina jest między nami, który żył z nami 30 lat.